Profilaktyka odleżyn

Profilaktyka odleżyn

Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Leczenie odleżyn polega przede wszystkich na zapobieganiu ich powstawania, czyli profilaktyce, a rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian.

Aby zrozumieć, jaką rolę odgrywa profilaktyka przeciwodleżynowa należałoby najpierw zgłębić temat samych odleżyn (owrzodzeń). Obecnie mimo postępu nauki i ogólnodostępnej wiedzy, odleżyny nadal są dużym problemem pielęgnacyjnym.

Należy mieć świadomość, że rozwój odleżyn może przebiegać błyskawicznie. Jeśli nie podejmiemy działań profilaktycznych, to w ciągu 2-3 dni przybywania pacjenta w pozycji leżącej może okazać się że mamy już do czynienia z odleżynami.

Jednym z elementów zapobiegawczych odleżynom jest stosowanie materaców i różnego rodzaju podkładek przeciwodleżynowych z viskoelastycznego polimeru SAF, produktów, które proponuje ScanRehab. Posiadają one kompleksowe działanie – zmniejszają nacisk najbardziej wrażliwych struktur i usprawniają krążenie w tych okolicach dzięki czemu minimalizują przyczyny powstania odleżyn, dając tym samym mniejsze odczucia bólowe i większy komfort.

Innym sposobem zapobiegania powstawaniu odleżyn jest stosowanie tzw. „łatwoślizgów” w oparciu o Prosty System Przenoszenia proponowane przez ScanRehab. Łatwoślizgi to akcesoria, które bardzo ułatwiają transfer pacjenta. Dzięki nim można taką czynność wykonać w sposób lżejszy i bezpieczniejszy. Jest to duże ułatwienie pracy dla personelu szpitali i domów opieki.

Wszystkie produkty w Prostym Systemie Przenoszenia są zintegrowane, co umożliwia osobne stosowanie lub w systemach kombinacji. Cała oferta ma charakterystyczne wspólne cechy: generuje oszczędność czasu dzięki prostej obsłudze, umożliwia personelowi medycznemu pobudzenie pacjentów do ruchu.

Prosty System Przemieszczania odciąża również opiekunów chorego, którzy powinni przewracać chorego go z boku na bok, kilkanaście razy dziennie, a osobie chorej zapewni komfort i przede wszystkim lepsze zdrowie. „Łatwoślizgi”, a więc różnego rodzaju podkłady wykonane ze specjalnego materiału można stosować do obracania chorego w łóżku, przesuwaniu go w łóżku w przypadku zsuwania się, przemieszczaniu z łóżka na łóżko, z łóżka na wózek inwalidzki i w wielu innych sytuacjach.